(foto) Jakub Wittchen

Live on stage

„Live on stage” to spektakl o scenie, o wyborach artysty, o tym co robi, jak się prezentuje, jak się sprzedaje. O znalezieniu się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, o braku pomysłów, o ich nadmiarze, o zaspokajaniu oczekiwań widza, o tworzeniu za dużo, o robieniu za mało. O piosence, o tańcu, o żarcie, o wygłupie i o kpinie, o umiejętnościach i o ich braku. O prezentowaniu i o przeginaniu. O występie - na serio, na scenie, na żywo.

Najwięcej emocji wśród publiczności wzbudził spektakl, którego pozornym celem było kokietować i uwieść widza, pozornym - ponieważ artysta tylko przytacza rozpoznawalne konwencje zdobywania publiczności znane teatrowi i filmowi od lat po to, by w rzeczywistości wykorzystać je przekornie do innego komunikatu, dotyczącego prawdy o aktorze i jego życiu na scenie. Mimo że “prawda” okazuje się dość gorzka, sam przegląd form dostarcza dużo zabawy. Orlik nie tylko uwodzi i bawi publiczność, ale także wodzi ją za nos, kiedy w połowie spektaklu brawurowo odgrywa jego zakończenie, a widzowie wierzą mu, że to jest rzeczywisty finał. Orlik ani na chwilę nie wypada z roli aktora-showmena, który zrobi wszystko, by zapewnić i utrzymać zainteresowanie, sympatię widza. Gromkie brawa sprawiają mu nieukrywaną radość, ale o tylko nadal odgrywana poza. Publiczność klaszcze, Orlik nadal błaznuje, ale to tylko żart, za chwilę po obfitych brawach tancerz zaprezentuje choreografię, w której na co dzień się wypowiada już bez przesadnej emfazy i parafrazowania konwencji.

Anna Królica, nowytaniec.pl, 4 maja 2009

Jest to doskonały przykład tego, jak niemożliwym jest spełnić wszystkie oczekiwania odbiorcy, tym bardziej, że czujemy się rozczarowani, gdy spektakl dobiega końca. Jednak to, co my chcemy, nie musi być tym czego chce on, sugeruje artysta. On jednak nadal będzie próbował, a my będziemy mu za to wdzięczni.

Ian Soutar, Sheffield Telegraph, 5th December 2009

Janusz Orlik Live on stage (foto) Michał Andrzej Łuczak
(foto) Michał Andrzej Łuczak

reżyseria i choreografia Janusz Orlik oryginalna muzyka Matt Howden (Sieben) dźwięk i światło Łukasz Kędzierski konsultacja Joanna Leśnierowska produkcja Art Stations Foundation logo

premiera

29 listopada 2008

Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska

30 listopada 2008

Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska

25 kwietnia 2009

Mandala Performance Festival
Scena Kalambur, Wrocław, Polska

27 kwietnia 2009

Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska

3 sierpnia 2009

Centralny Basen Artystyczny, Warszawa, Polska

3 grudnia 2009

The Foundry, The University of Sheffield Students' Union, Sheffield, Wielka Brytania

11 grudnia 2009

Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska

13 stycznia 2010

Tanztage Berlin
Sophiensaele, Berlin, Niemcy

10 października 2010

26 maja 2012

Klopsztanga Polen Grenzenlos nrw
tanzhaus nrw, Düsseldorf, Niemcy

30 czerwca 2012

Dancekiosk Hamburg 2012
Hamburger Sprechwerk, Hamburg, Niemcy

6 lipca 2012

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2012
Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska

18 lipca 2013

Malta Festival 2013
Plac Wolności, Generator Malta, Poznań, Polska

19 czerwca 2016

Scena Tańca Studio
Studio Teatr Galeria, Warszawa, Polska