(foto) Janusz Orlik

III Symfonia

„Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał ... A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście - żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji... Tym czymś bywa też i sztuka.”
Henryk Mikołaj Górecki

III Symfonia jest kolejną, po Święcie wiosny Igora Strawińskiego i Koda (a tribute) do muzyki Krzysztofa Komedy, twórczą interpretacją relacji muzyki i tańca. Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia składa się z trzech części i zgodnie z intencją twórcy utwór jest prezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego „muzyką najszczerszą z możliwych".

„III Symfonię” dedykuję mojej mamie i mojemu Michałowi.

interpretacja Janusz Orlik muzyka Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę op. 36 reżyseria światła Janusz Orlik, Grzegorz Polak produkcja Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec wsparcie rezydencyjne Materia w Łodzi logo logo logo logo logo logo

premiera

4 grudnia 2021

Centrum Kultury w Lublinie, Lublin, Polska